1. Motivace.

2. Funkční specializace hemisfér (lokalizace jednotlivých mozkových funkcí není u všech lidí naprosto identická)

3. Stáří (práce se starými lidmi má svá specifika, která by měl každý neuropsycholog znát a prakticky ovládat, protože velká část našich pacientů bývá ve vyšším věkovém pásmu)

4. Chronicita (následky právě probíhající akutní poruchy bývají obecně závažnější, než následky starého, chronického onemocnění)

5. Celkový zdravotní stav (různé choroby a tělesné indispozice mohou interferovat se sledovanými proměnnými v testech)



Bolest hlavy (cefalea) je jedna z nejčastějších potíží na neurologické ambulanci. Může být různého původu, proto je důležité odhalit pravou příčinu. Jenom tak se dá problém úspěšně léčit od samého začátku a lze tím dosáhnout zlepšení kvality života pacientů a vyhnout se dlouhé, často nákladné léčbě. Bolest hlavy se definuje jako bolestivý pocit, který se objevuje na úrovni lebeční klenby, t.j. od očí až po krční páteř. Bolest hlavy ale může v některých případech upozornit na závažnější onemocnění, které ve svých počátcích nemá jiné klinické projevy. Podle vyvolávající příčiny rozlišujeme různé typy bolestí hlavy: 1/ primární - samostatná chorobná jednotka (migréna, tenzí bolest hlavy) a 2/ sekundární - může být příznakem jiného onemocnění (v rámci cévních onemocnění mozku, poúrazová, bolesti trojklanného nervu....). Z hlediska diagnostiky je důležitá anamnéza (předchorobí - přidružené nemoci, výskyt nemocí v rodině, u bolestí hlavy pak popis charakteru bolesti hlavy, případné doprovodné příznaky - pocit na zvracení a zvracení, zrakové poruchy; závratě, horšení paměti aj.) a fyzikální vyšetření. Na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření lékař určí další potřebný diagnostický postup: jako např. RTG (lebky, krční páteře, vedlejších dutin nosních), elektroencefalogram (snímání elektrické mozkové aktivity prostřednictvím elektrod umístněných na určitých místech lebky), rozbor krve a mozkomíšního moku, zobrazovací vyšetření (pomocí počítačové tomografie - CT, nebo pomocí magnetické rezonance - MR). Správně stanovená diagnóza, prevence a léčba primárních bolestí hlavy dokáže v současné době výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. U tzv. sekundárních bolestí hlavy jejich další průběh závisí od základního onemocnění, které je jejich příčinou. Prognóza bolestí hlavy, které vznikají následkem závažnějších onemocnění, bude logicky záviset od jejich průběhu. Naše neurologická ambulance (všeobecná, ale i specializovaná se zaměřením na bolesti hlavy) zajišťuje kompletní diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Léčba pak probíhá mnohdy i ve spolupráci s jinými specialisty (rehabilitační lékař, ORL lékař, oční lékař, psycholog). Z hlediska pacientů je žádoucí zodpovědný přístup a spolupráce.


1. Samotná porucha, postižení na úrovni psychických funkcí (paměť, intelekt atd.).

2. Poruchy schopnosti fungovat samostatně, nezávisle (disaptabilita).

3. Vliv poškození mozku na fungování jedince ve společnosti (handicap).


1. stanovování přesné diagnózy neurologicky postiženého pacienta (přesný klinický obraz postižení, diferenciální diagnostika mezi neurologickou a emoční poruchou, atd.)

2. stanovení základní čáry pacientových schopností (baseline for abilities). Po provedení opakovaného vyšetření můžeme posoudit, zda došlo ke zlepšení, či zhoršení stavu poškozených funkcí.

3. stanovení prognózy vývoje pacientova stavu

4. v procesu rehabilitace, kdy je třeba udělat důkladný rozbor stavu pacientových poškozených funkcí


"Skúsenosť, že väčšina bolestí hlavy súvisí s napätím, vyjadruje aj rad prísloví, ako že si človek robí z niečoho hlavu, že je hlava napnutá k prasknutiu.

Aj príslovka hlavne znamená, že do hlavy projikujeme dôležité rozhodnutia, dokonca stred nášho duševného života.

Tým sa hlava a napätie v nej stáva výslednicou najrôznejších konfliktov

a problémov. Najčastejšou príčinou je psychosociálny stres."


V decembri 2018 sme oznámili naše rozhodnutie, že od apríla 2019 prestaneme poskytovať Google+ pre spotrebiteľov. Dôvodom je nízky záujem používateľov a náročnosť udržiavania úspešnej služby, ktorá spĺňa očakávania spotrebiteľov.


Ošetrovanie nie je opatrovanie
O možnosti domáceho ošetrenia by mal pacientov alebo rodinu informovať obvodný lekár, v nemocniciach zas lekári, keď pacienta prepúšťajú. Podľa Mikuličkovej a Makovej je však informovanosť o ich službách slabá, navyše ľudia si pletú ošetrovanie s opatrovaním. "Mnohí nechápu, že sestra, ktorá pacienta ošetrí, je platená zo zdravotného poistenia, nemôže však navariť či upratať byt." Ošetrovanie je činnosť, ktorá je vysoko odborná a vyžaduje zdravotnícku kvalifikáciu sestry, často s vysokoškolským vzdelaním.

"K ošetrovaniu v domácom prostredí patrí napríklad starostlivosť o nehojace sa rany, preležaniny alebo vredy predkolenia," hovorí Maková. Opatrovanie je činnosť, ktorá nevyžaduje zdravotnícke vzdelanie a môžu ju vykonávať ľudia, ktorí si doplnia vzdelanie absolvovaním opatrovateľského kurzu. V rámci opatrovania agentúry poskytujú spoločnosť, zabezpečujú stravu, robia nákupy, prípadne pomáhajú s osobnou hygienou alebo upratovaním. Opatrovanie však poisťovne nehradia, pacienti si ho môžu objednať a zaplatiť cez agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

"Najčastejšie diagnózy, ktoré sa u našich pacientov vyskytujú, sú stavy po cievnych mozgových porážkach, infarktoch myokardu, úrazoch, vredy predkolenia, preležaniny, staráme sa o onkologických pacientov, ale aj o ľudí s demenciou a podobne,"

Ktoré výkony môže indikovať ošetrujúci lekár:
- polohovanie chorého, prevencia a liečba preležanín,
- kŕmenie sondou,
- meranie fyziologických funkcií,
- podávanie zábalov, aplikácia roztokov, mastí,
- sledovanie vitálnych funkcií,
- preväzy, ošetrenie rán po operáciách a úrazoch,
- starostlivosť o chorého s permanentným katétrom,
- podávanie klyzmy, cievkovanie,
- prevencia a ošetrenie dekubitov,
- starostlivosť o inkontinentného pacienta,
- podávanie všetkých druhov injekcií,
- ošetrenie a výmena zberného vrecúška,
- odbery biologického materiálu (krv, moč, tampóny, stolica),
- ošetrovateľská rehabilitácia,
- podanie infúzií,
- komplexná starostlivosť v terminálnych štádiách choroby,
- starostlivosť o imobilného pacienta,
- komplexná starostlivosť o onkologického pacienta,
- starostlivosť o diabetikov,
- iné výkony podľa ošetrujúceho lekára.

           ASISTENČNÍ ADOPCE


Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa činností uvedených v prílohe č. 4 zákona č.447/2008 Z. z., ktoré si nemôže fyzická osoba so zdravotným postihnutím vykonávať sama a počtu hodín, ktoré sú potrebné na ich vykonanie. Každý človek je individualista a z toho vyplýva, že aj u občanov s rovnakým druhom zdravotného postihnutia môže tá istá aktivita trvať rôzne dlho. Pri stanovovaní rozsahu sa zohľadňujú a rozlišujú činnosti vykonávané každodenne, pravidelne a tie ktoré sa vykonávajú zriedkavejšie.

Rozsah hodín sa vypočítava na kalendárny rok. Pre určenie optimálneho počtu hodín osobnej asistencie t.j. takého počtu, ktorý umožňuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím viesť nezávislý život podľa jej predstáv a súčasne zodpovedá skutočnej potrebe a časovému úseku pre jednotlivé činnosti určenej zodpovedným pracovníkom, je dôležité prihliadať najmä na:

  • vyjadrenie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím o svojich potrebách
  • na jeho postavenie v rodine a pôsobenie ostatných členov rodiny pri poskytovaní pomoci tomuto občanovi
  • a na to v akom prostredí žije.
  • genetická predispozícia, vývojová porucha mozgu, horúčka, úraz hlavy, zápal mozgových blán,  alebo zápal mozgu, nedokysličenie mozgu,  hydrocefalus (nadbytok tekutiny v mozgových dutinách), degeneratívne poruchy, nádor na mozgu.

Mohou zahrnovat svalovou slabost, problémy s koordinací a rovnováhou, problémy se zrakem, problémy s myšlením a pamětí a pocity jako necitlivost, pichání nebo "kolíky a jehly".

Postihuje tkáně v mozku a míchu, známé jako centrální nervový systém (CNS). Tento systém zahrnuje komplexní síť nervových buněk, která je odpovědná za odesílání, přijímání a interpretaci informací ze všech částí těla.

Nervové buňky (neurony) přenášejí zprávy z jedné části těla do druhé prostřednictvím elektrických a chemických impulzů. Každý z nich má tělo buňky, dendrity a axon.

Tukový materiál známý jako myelin pokrývá axon nervové buňky. Tato krytina chrání a izoluje axon podobně jako gumový plášť, který chrání a izoluje elektrický kabel.

Myelin je tvořen lipidy (tukové látky) a bílkoviny. Kromě ochrany axonu také pomáhá nervovým signálům rychle cestovat z jedné části těla do druhé nebo do mozku. MS napadá myelin, rozbíjí ho a přeruší nervové signály.


Účelom osobnej asistencie je aktivizácia, podpora sociálneho začlenenia a podpora nezávislosti a možnosti fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím rozhodovať o sebe. Osobná asistencia je určená najmä pre tých občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí chcú rozhodovať o svojom živote, chcú organizovať svoje každodenné aktivity. Osobný asistent má pomáhať občanovi s postihnutím vykonávať tie aktivity, ktoré by občan rovnakého veku bez zdravotného postihnutia vykonával bežne sám, bez asistencie a pomoci inej osoby. Miera potrebnej pomoci a každodenné aktivity sú u každého človeka iné, závisí od jeho osobnostných predpokladov, životného štýlu a aktivít. Pri osobnej asistencii sa od občana s ťažkým zdravotným postihnutím očakáva vysoká miera angažovanosti, aktivity a schopnosti plánovania a preberania zodpovednosti vo všetkých fázach jej realizácie. Ak má človek so zdravotným postihnutím ambíciu vystupovať vo svojom živote nezávisle a slobodne bude sa snažiť rozhodovať o chode vecí a udalostí, ktoré sa ho bezprostredne alebo sprostredkovane týkajú. Aj keď je z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia pri viacerých, niekedy takmer pri všetkých činnostiach, ktoré musí denne či vo väčších časových intervaloch vykonávať, odkázaný na pomoc niekoho iného, nemusí stratiť kontrolu nad charakterom a organizáciou týchto činností a právo hodnotiť úroveň a efekt pomoci v závislosti od jeho vlastných predstáv. Prvým predpokladom aktívnosti je schopnosť občana stanoviť si rozsah hodín osobnej asistencie, ktorý bude potrebovať v závislosti od jeho životného štýlu. Sociálny pracovník v spolupráci s občanom skúma, pri ktorých činnostiach a úkonoch potrebuje občan pomoc osobného asistenta. Pri určovaní potrebného rozsahu osobnej asistencie sa zohľadňujú činnosti vykonávané každodenne, týždenne, mesačne, sezónne a ročne.

I M O B I L I T A


Osobný asistent pre osobu s ŤZP nie je opatrovateľ.

Preto ním môže byť osoba staršia ako 18 rokov, nevyžaduje sa špeciálne vzdelanie alebo kurz. Osobný asistent pomáha, asistuje pri bežných činnostiach, poskytuje svoje schopnosti a fyzickú silu klientovi. Mal by byť empatický, slušný a zopovedný, diskrétny, motivovaný vykonávať takúto prácu. Zvyčajne ním je cudzia osoba, ktorú si vyberá samotný postihnutý vo svojom okolí alebo prostredníctvom agentúry, v určitých prípadoch na vybrané činnosti môže byť asistentom dospelého klienta aj rodinný príslušník. Jedna ŤZP osoba môže mať aj viacero osobných asistentov, ktorí sa striedajú v rámci dohodnutého rozvrhu, keďže osobný asistent nie je zamestnanec a nemá teda nárok na dovolenku, príplatky za víkendy či sviatky alebo náhradu príjmu počas choroby. Osobný asistent môže byť súbežne aj študent, zamestnanec, nezamestnaný alebo živnostník.


Pre určenie optimálneho počtu hodín osobnej asistencie t.j. takého počtu, ktorý umožňuje fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím viesť nezávislý život podľa jej predstáv a súčasne zodpovedá skutočnej potrebe a časovému úseku pre jednotlivé činnosti určenej zodpovedným pracovníkom, je dôležité prihliadať najmä na:

  • vyjadrenie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím o svojich potrebách

  • na jeho postavenie v rodine a pôsobenie ostatných členov rodiny pri poskytovaní pomoci tomuto občanovi

  • a na to v akom prostredí žije.

Design a funkčnost klademe vždy na první místo. Hladké a oblé tvary konstrukcí zábradlí působí kladně na Vaše emoce, absence prolisů znemožňuje usazování nečistot, celek působí velice solidním a elegantním dojmem. Snažíme se měnit způsob, jakým jsou balkon nebo lodžie vnímány. Aplikací estetického a bezpečného zábradlí spolu se systémy dodatečného zasklení chceme vytvářet obytné a relaxační zóny , kde si užijete ranní posezení s kávou na čerstvém vzduchu obklopeni oblíbenými květinami , nebo načerpáte pozitivní energii po náročném dni.

komfort možného " života "

adaptabilita

existenční odkázanost - jíst, pít .....
Všetky práva vyhradené 2018
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky